Yes, I betrayed and hurt that much, because I loved him and he left me. I can not forget him and all the time I feel that little hope, but in vain. I love you ...

Border Kolie Životopis

9. května 2009 v 18:28
Charakteristika
Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. Často se objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na prvních příčkách. V nahánění stáda ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba agility, obedience, flyball, ale používá se i k canisterapii a jako vnímavý společník. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pejsek fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky "kousků", ale jako všichni psi, žádný se nenaučí drilem a pod výhružkou trestu. Border kolie je neagresivní plemeno, které se velmi hodí k dětem. Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem.
Vzhled
Border kolie je pes středního vzrůstu,není ale těžkopádná ani lehká. Psi se dorůstají až okolo 53 cm, feny jsou o něco menší. Stejně tak psi jsou těžší a dosahují hmotnosti cca 25 kg, feny cca 19 kg. Srst je buď středně dlouhá a nebo krátká. Border kolie má být takové tělesné stavby, aby jí nedělalo problém pracovat u stáda a celý den se mezi ním pohybovat. U tohoto plemene se nejvíce cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.
Je mnoho barevným variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky. Znaky jsou požadované alespoň na konci ocasu a na tlapkách, avšak nikdy nesmí převládat bílé zbarvení srsti.
  • černá s bílými znaky
  • červená s bílými znaky
  • blue merle s bílými znaky
  • red merle s bílými znaky
  • jakékoliv další zbarvení, vždy s bílými znaky

VYUŽITÍ
Nejčastěji se využívá jako pastevecký pes i jako skvělý společník. Řadí se mezi nejinteligentnější plemena. Vhodné sporty jsou třeba: AGILITY, DOG DANCING apod. Pokud Border Kolie nemá dostatek pohybu, může začít kousat a může se naučit všelijaké zlozvyky. Proto se do města příliš nehodí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nikola nikola | 15. června 2009 v 15:09 | Reagovat

jůůůůůůůůůůůůůůůůůůů nášššššššššššššššš peeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeees :-D  :-D  :-D  :-)  :-)  :-)

2 Hypotéka Hypotéka | Web | 12. července 2012 v 8:43 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama