Yes, I betrayed and hurt that much, because I loved him and he left me. I can not forget him and all the time I feel that little hope, but in vain. I love you ...

Téma týdne...Moře

29. dubna 2010 v 18:32

Turisté pozor, nebezpečné medúzy se letos dostaly i do Středozemního moře

Medůza

Jaké mořské zvíře je pro člověka nejnebezpečnější? Statisticky se jedná o žraloka, ale pro středoevropského turistu, který cestuje k Jadranu nebo Středozemnímu moři, jsou to jednoznačně medúzy.

Medúz existuje obrovské množství druhů, od několik milimetrů velkých až po ty obrovské s několik metrů dlouhými rameny. Drobné sladkovodní medúzy najdete dokonce i v České republice, především v zatopených lomech. Ty jsou naštěstí neškodné - na rozdíl od jejich mořských sestřenek. Zejména pro alergiky může být setkání s jedovatou mořskou medúzou smrtelně nebezpečné. V evropských vodách se normálně medúzy se smrtícím jedem nevyskytují, ale požahání může být značně nepříjemné.

Letos se však podle mořských biologů s nebezpečnými tvory potkáme i ve Středozemním moři. Měchýřovka portugalská se totiž v Atlantiku přemnožila a expanduje do Středozemí. Hrozí, že se dostane i do míst, kam jezdí i čeští turisté. K šíření přispívá podle vědců zejména globální oteplování.


Čím je medúza nebezpečná

Tělo medúzy je zvonovité, plné gelu. Zpod něj vybíhají ramena opatřená žahavými buňkami. Ty slouží k omráčení kořisti - především korýšů a měkkýšů. Jed je však tak silný, že dokáže poranit i mořské ryby, savce, a dokonce i člověka.

Žahnutí medůzy

Jak se bránit před medúzami
Základní, a v podstatě jediná, ochrana před medúzami spočívá hlavně v mechanické bariéře. Pro potápěče se doporučují ochranné oděvy, ale pro obyčejné plavce to nepřipadá v úvahu. Praktičtější možností jsou ochranné sítě kolem celé pláže, kde se lidé koupou.

Proti malým druhům medúz byl vyvinut speciální gel, který jim má zabránit v požahání. Vědci přišli s krémem "Safe Sea," který využívá látky tvořené rybkou klaun očkatý - ta je proti žahnutí imunní.

Co dělat, když vás medúza žahne

Dotek žahavého chapadla vyvolává okamžitou a velice ostrou bolest. Po zásahu se na těle objeví pupínky, jichž se jen tak nezbavíte, v některých případech jizvy po nich mohou zůstat navždy. Pokud vás medúza zasáhne na větší ploše, nebo se dostanete mezi několik medúz, můžete dokonce ztratit vědomí. Častější je zvracení, nevolnost a bolest hlavy.

Nevinně vypadající voda můlže skrývat celá hejna medů. Podívejte se na video:

518324
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tonda tonda | E-mail | Web | 21. května 2012 v 20:45 | Reagovat

O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama